вівторок, 27 січня 2015 р.

Тетянин день.  Історія і традиції. 

Походження свята Тетянин день - день студента.

День студента. Тетянин день. 25 січняОсь уже майже двісті років 25 січня (за новим стилем) виділяється серед великої кількості свят. І це невипадково: у цей день збираються разом всі Тетяни і всі студенти, відзначаючи Тетянин день, або День студента.

З історії свята Тетянин день

Народившись на початку III століття, свята Тетяна вихована батьками в християнській вірі. Переступивши поріг повноліття, дівчина дотримувалася дівоцтва і цнотливості, молитвою і постом підпорядковуючи плоть духу.
Вона дбайливо доглядала за хворими, бувала в темницях, допомагала чим могла бідним, так як постійно намагалася догодити Богу добрими справами. За таку праведне життя Тетяну поставили діаконисою.
В ті часи християн жорстоко переслідували за віру язичницькі імператори, щодня піддаючи багатьох з них мученицької смерті. Так і Тетяна була схоплена язичниками і приведена у храм Аполлона, де її хотіли примусити принести жертву язичницькому богові. Але несподівано почався землетрус, і статуя Аполлона розлетілася на шматки. Тоді Тетяну закликав начальник міста Ульпиан і наказав їй зректися Христа, але вона була непохитна. Святу Тетяну піддавали тортурам і мукам цілий день, а потім на ніч заточили в темницю.
Всю ніч темниця була осяяна чудесним світлом, Тетяна на весь голос вихваляла Бога, а ангели вторили святий і зцілили її рани. Але й це чудове явище не образумило начальника міста, та він наказав катувати святу залізними гаками. Згодом Тетяну перевели в храм Зевса, де вона перебувала в ув'язненні два дні. На третій же день до будівлі прийшли жерці з народом, щоб принести жертву Зевсу. Відчинивши двері храму, вони побачили, що статуя бога впала і розбилася. За це Тетяну віддали на розтерзання леву. Але могутній і страшний звір не кинувся на мученицю, а почав лащитися до неї. Тоді Тетяну вирішили спалити, однак і вогонь не заподіяв їм шкоди. Побачивши, що ніщо не може знищити святу, її привели на суд, де їй було винесено смертний вирок, і Тетяна була усічена мечем. Разом з нею стратили і її батька, бо знали, що він теж християнин.

den-tatyanyУ XVIII столітті Тетянин день проходив широко, з розмахом, так як був офіційним і новомодним святом: з року в рік у цей день вимовлялися урочисті промови і привітання, влаштовувалися гуляння.
Святкування Тетяниного дня умовно складалося з двох частин. Перша являла собою офіційну церемонію з обов'язковою присутністю на ній шанованих професорів і почесних членів адміністрації університету, студентів і випускників внз, які приїжджали з усіх кінців Росії. Після молебню, академічного доповіді та виступи ректора всі присутні стояли і співали гімн, а потім йшли в місто, де починався справжній карнавал. Спочатку Тетянин день вважався офіційним університетським святом, але поступово він став популярним у всіх учнів, і приблизно у другій половині XIX століття його відзначала вже вся студентська братія. У цей незвичайний день стиралися всі станові та вікові відмінності, студенти разом відзначали свято в трактирах, пивних або ресторанах. Тетянин день став по-справжньому днем всіх студентів. Москва в цей час була схожа на гуде, як вулик. Недарма у всіх студентських піснях зустрічається рима «Тетяна» - «п'яна». Але що б не витворяли студенти в Тетянин день, поліція дивилася на ці витівки крізь пальці.

den-tatyanyЧас зараз не те, що було раніше, - змінилися традиції, але не змінилася суть самого свята, він залишається одним з улюблених днів студентів, причому не тільки російських. Це святковий день для всіх тих, хто незалежно від національності та віку відчуває в собі дух студентства! Так давайте і ми в цей день відзначимо свято з розмахом, весело затягуючи: «Будемо веселі і п'яні в день красуні Тетяни».

den-tatyany

Немає коментарів:

Дописати коментар